Ofis Koltuk önerileri

Ofis Koltuk Önerileri

Ofis Koltuk Önerileri

Çalışanların günün büyük bir bölümünü geçirdiği ofis odalarında kullanılan koltuk modellerinin; rahatlık, konfor ve sağlık açısından tehdit oluşturmaması için koltuk seçimi büyük bir önem arz eder. Rahatlık açısından uygun olmayan koltuklar bel, boyun, omuz ve sırt gibi ciddi eklem ağrılara neden olabilmektedir. Bu makale size ofis koltuk önerileri nasıl olmalıdır bunu anlatacağız.

Ofis Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekilen Hususlar

Zamanının çoğunu ofiste geçiren kişilerin koltuk seçiminde dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Hem sağlık açısından rahat, hem de bulunan statüye yakışır bir koltuk seçimi yapılmalıdır.Ofis Koltuk seçiminde dikkat edilmesi gerekilen noktaları şu şekilde maddelemek mümkündür.

  • Ofis koltuğunun yüksekliği kişinin boyuna göre ayarlanabiliyor olmalıdır. Koltuğa oturulduğunda ayak tabanının yere tam olarak temas etmesi gerekmektedir. Ayrıca sandalye ile diz boşluğu arasında ortalama 5 cm fark bulunmalıdır. Aksi takdirde diz boşluğunun sandalye ile tam olarak temas kurması buradaki sinirleri sıkıştıracağından bacağın uyuşmasına yol açacaktır.
  • Sandalyenin yaslanma kısmında bulunan kavis tam olarak sırtı ve bel boşluğunu kavrayacak şekilde olmalıdır. Bu, ciddi bel ve sırt ağrılarının olmasını önlemektedir. Eğer koltuk tam olarak S şeklini almıyorsa, bel yastığı ile beli desteklemek gerekmektedir.
  • Çalışma koltuğu seçiminde de bel, omuz, sırt, boyun gibi eklemlerin rahatlığını ihmal etmemek gerekir. Çalışma koltuğunun ayaklarının rahatça her yöne dönebilmesi ve hareket etmesi gerekmektedir. Toplu halde bir masa etrafında veya tek tek bulunan çalışma koltuklarının, kişilere ve belgelere rahatça ulaşmayı sağlaması önemlidir.
  • Ofis koltuğunun kolçağına kollar koyulduğunda, omuz ve dirsek aynı oranda düz bir şekilde 90 derecelik bir açı ile dururken, kollar bilgisayar klavyesine düz bir şekilde uzanmalıdır. Bu açı daha az yorulmayı sağlayarak kolu desteklemektedir. Eğer farklı bir açı elde ediliyorsa koltuğun ayarlanabilir kolçak olmasına dikkat edilmelidir.
  • Makam koltuğu seçilirken, kurumun veya işletmenin ihtişam ve ciddiyetine yakışır tarzda bir koltuk seçimi gerekmektedir. İşletmenin doğru masa ve koltuk seçimi, işletmenin kalitesini belirlediğinden bu kaliteyi yansıtacak bir koltuk seçilmelidir.

İşyerinin Başarısı Konforla Doğru Orantılıdır

İnsan vücudu kendini ne kadar rahat ve konforlu hissederse çevreye de aynı oranda uyumlu davranışlar gösterecektir. İş yerlerinde iş akışını ve iş düzenini belirleyen yöneticilerin yönetici koltuğu, ergonomik olmalıdır. Koltuğunda rahat bir yönetici, işine daha kolay adapte olarak, iş başarısını yüksekte tutacak ve diğer çalışanlara da bu başarıyı aktaracaktır. Sizde ofis koltuk önerilerini dikkate alarak rahat ve konforlu çalışabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara